Koronawirus nie oszczędza żadnej branży. Wprowadzenie nowych restrykcji wydaje się być tylko kwestią czasu. Nikt nie zakłada  pełnego lockdownu,  ale wszyscy wiemy, że wiele firm nie doczeka nowego roku. Dziś liczba zakażonych w Polsce wyniosła 8099 przypadków. Nie trzeba być matematykiem, by stwierdzić, że za kilka dni, tygodni będziemy świadkami epidemii, której nie będziemy w stanie opanować. Jedyną szansą jest przejście przez chorobę i nabycie zbiorowej odporności. Żaden Rząd, ani szczepionka nam nie pomoże. Niedawno dowiedzieliśmy się, że nie będzie kolejnej pomocy ze strony państwa, bo firmy mają duże oszczędności w bankach. Jeśli masz firmę, będziesz musiał radzić sobie sam. Gospodarczo, co najmniej do wiosny przyszłego roku będziemy się zwijać, a nie rozwijać.

Polską giełdę czekają spadki. Na WIG20 od dziś 15.10.2020  jest notowane Allegro, które zastąpiło mBank  przeniesiony do mWIG40. Część inwestorów liczyła, że dzięki tej zmianie WIG20 ruszy do przodu. Faktem jest, że wartość nowej spółki w dniu  debiutu na giełdzie wzrosła o 61%, ale to było kilka dni temu. Ponadto pamiętajmy, że udział procentowy Allegro w indeksie to tylko 12%. To druga pozycja po CDProjekt, który ma prawie 14%, ale w indeksie jest jeszcze 18 spółek.  WIG20 zakończył dzisiejsze notowania wynikiem  -2,55% i raczej pozostanie w tym trendzie przez najbliższe 2 tygodnie.

Na świecie jest dwa kierunki, którym warto się przyjrzeć. Pierwszy to Chiny, a drugi to USA. Chiny poprawiły swoją kondycję finansową zwiększając eksport, a w Stanach za chwilę odbędą się wybory prezydenckie. Demokraci zdecydowanie prowadzą w sondażach i Donald Trump może przegrać z Joe Bidenem. To powinno wpłynąć pozytywnie na giełdę, gdyż demokraci od dawna domagają się  większego wsparcia biznesu ze strony Rządu.

Ponieważ mamy słabe nastroje na globalnych rynkach i dynamicznie rozwijającą się pandemie podtrzymujemy rekomendacje Celion  z 28 września na WIG20 Short

Andrzej Różański