Na kilka dni przed drugą turą wyborów, kandydaci na prezydenta prześcigają się w obietnicach, jak to nam i naszym portfelom będzie dobrze po ich zwycięstwie, ale nie bądźmy naiwni. Przedwyborcze obietnice nie są prawnie wiążącym kontraktem. Politycy nie dotrzymują obietnic, bo nie ponoszą z tego tytułu żadnych konsekwencji.  Przykładem niech będzie Prezydent Duda, który nie wywiązał się z obietnicy złożonej w 2015 roku podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8.000 zł

Co czeka giełdę w najbliższym czasie?  Jeśli Duda wygra wybory będziemy obciążani kolejnymi daninami , co przede wszystkim dotknie tych uczciwie pracujących i tych najmniej zarabiających. Polityka podziałów, nienawiści i pogardy będzie kontynuowana, bo nie wyobrażam sobie, że po słowach Dudy o warszawce i elitach nastąpi cudowna przemiana.  Wyborcy PiS w swojej agresji nie przebierają w środkach i atakują nawet najbliższych.  Jeśli wygra Trzaskowski, na chwilę pojawi się nadzieja, ale będzie blokował Rząd. To spowoduje, że PiS zwali całą winę na Prezydenta za niepowodzenia i brak pieniędzy na swoje niezliczone plusiki.

Bez względu na to kto wygra wybory prezydenckie konflikt będzie narastał, co wpłynie negatywnie na giełdę. Ponadto nie można zapominać o koronawirusie. Wprawdzie gospodarka została uwolniona, ale galerie i branża turystyczna ciągle notują straty. Rosną ceny żywności a naród ma coraz skromniejszy portfel.

Mimo wszystko dla GPW lepszym rozwiązaniem będzie zwycięstwo Trzaskowskiego.  Życzę mu tego nie tylko ze względu na giełdę. To smutne, że naród, który tyle wycierpiał i bił się o niepodległość, dziś skacze sobie do gardeł. Na koniec, ponieważ jestem człowiekiem wierzącym, chciałbym zapytać tych wszystkich co też się za takich mają, jak żył i co zrobiłby Jezus? Jeśli wierzysz, to przypomnij sobie,  prawa miłości. Przestańmy walczyć ze sobą i okażmy szacunek tym, którzy myślą i chcą żyć inaczej.

W najbliższym czasie Giełdę czekają krótkoterminowe, ale jednak spadki. Trzymamy rękę na pulsie i będziemy reagować stosownie do sytuacji.

Andrzej Różański

CELION Finanse