Wielka trójka agencji ratingowych  Moody’s, Standard & Poor’s, oraz Fitch  w ostatnim czasie wystawiła Polsce pozytywne opinie. 10 września  Moody’s  podtrzymała rating Polski na poziomie A2 z perspektywą powrotu na solidną ścieżkę wzrostu  gospodarczego,  natomiast agencja  Fitch, 23 września podtrzymała rating  Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną.  Polska w porównaniu z innymi krajami strefy Schengen otrzymuje stabilną ocenę, mimo że w 2 kwartale 2020r nasze PKB spadło o 8,9%.   Fitch przewiduje, że PKB w tym roku spadnie o 3,5%, ale w 2021 roku powróci na ścieżkę wzrostu i osiągnie plus 4,5%.

Mimo pozytywnych ocen agencji ratingowych wrzesień na giełdzie przyniósł nam duże spadki.  Brak długofalowej strategii dotyczącej pandemii, to dla giełdy sygnały niosące ryzyko ponownego zamrożenia gospodarki.  We wrześniu miała być gotowa szczepionka na Cowid-19.  Prof. Andrzej Mackiewicz, wybitny onkolog i immunolog, który współpracuje z grupą naukowców z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, już w lipcu zapowiadał, że za 1,5 miesiąca będziemy mieli szczepionkę na Covid19. Niestety okazało się, że wirus mutuje i jedna dawka leku nie da nam odporności na całe życie, a wspomniana  szczepionka będzie gotowa  dopiero na jesień 2021 roku.

Wrzesień, to również newsy związane z rozpadem koalicji rządzącej, walka o stołki i zapowiedź wprowadzenia kolejnych podatków i opłat.

W listopadzie mamy wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, które będą miały kluczowe znaczenie jeśli chodzi o przyszłość gospodarczą świata, a w grudniu ostateczny rozwód z Wielką Brytanią.  Nie sądzę, że będzie to pokojowe rozstanie.  Czeka nas twardy Brexit, ponieważ wprowadzenie granicy między Irlandią a Irlandią Północną nie jest akceptowane zarówno w UK jak i obu Irlandiach.

Największym jednak zagrożeniem dla Giełd jest walka z wirusem. Wzrost zakażeń to również wzrost osób przebywających na kwarantannie.  Za chwilę może się okazać, że nie będzie miał kto pracować i czeka nas kolejny lockdown.

Prawdopodobnie giełdę czekają kolejne spadki. WIG20 może zanotować wynik z marca kiedy notował 1350 pkt.  Rekomendacja Celion na najbliższe miesiące,  to WIG20 Short.

Andrzej Różański